top of page
Szukaj

Skutki ogłoszenia upadłości

  • Daria Linkowska
  • 5 lis 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 11 lis 2020


Upadłość konsumencka wiąże się z pewnymi niedogodnościami i ograniczeniami. Dlatego rozważając ogłoszenie upadłości należy mieć świadomość jej skutków, do których zaliczane są:


1. Zawieszenie postępowań egzekucyjnych – wszystkie toczące się egzekucje przed datą ogłoszenia postępowania zostają zawieszone, natomiast po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości ulegają one umorzeniu. Od tej chwili nie mogą być też wszczynane nowe egzekucje co do długów, które zostały objęte postępowaniem upadłościowym. Komornik musi m.in. zwolnić zajęty rachunek bankowy.


2. Z chwilą ogłoszenia upadłości dłużnik zobowiązany jest do wydania i wskazania syndykowi całego swojego majątku wraz z dokumentami dotyczącymi jego działalności, majątku oraz rozliczeń.


3. Dłużnik traci prawo zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem, który staje się masą upadłościową, służącą zaspokojeniu wierzycieli. W praktyce oznacza to, że syndyk sprzeda cały majątek - dom, mieszkanie, samochód. Natomiast dłużnikowi z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości zostanie przyznana kwota odpowiadająca przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub w sąsiedniej miejscowości. Będzie to kwota pozwalająca na wynajęcie mieszkania przez okres od 12 do 24 miesięcy.


4. Jeśli dłużnik jest w związku małżeńskim, to z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej między dłużnikiem a jego współmałżonkiem powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłościowej.


5. Jeżeli z powództwa dłużnika prowadzone są postępowania sądowe, w miejsce dłużnika wchodzi syndyk, który będzie reprezentował jego interesy.


6. Wszelkie zobowiązania stają się natychmiast wymagalne, co oznacza, że np. jeśli dłużnik ma kredyt, który regularnie spłaca i po ogłoszeniu upadłości nadal zamierza spłacać, nie ma możliwości, aby został on wyłączony z postępowania upadłościowego. Należy pamiętać, że nie można postępowaniem upadłościowym objąć tylko części długów.


7. Dłużnik po ogłoszeniu upadłości będzie mógł zawierać tylko umowy w drobnych bieżących sprawach życia codziennego np. zakupy żywnościowe. Nie będzie mógł, co do zasady, zawierać umów o pożyczki ani zaciągać innych zobowiązań, które skutkowałyby zwiększeniem zadłużenia i tym samym pogorszeniem możliwości zaspokojenia dotychczasowych wierzycieli.


8. Wynagrodzenie dłużnika zostanie zajęte przez syndyka. Syndyk, co do zasady, zajmie połowę wynagrodzenia, jednakże wolna od potrąceń jest minimalna kwota wynagrodzenia.

Comments


©2020 by Daria Linkowska Kancelaria Radcy Prawnego.

bottom of page